چیزی که به ذهن میگیم و چیزی که اجرا میکنه!

ذهن ما یک ابزار هست که از اون میشه هم استفاده درست کرد هم استفاده نادرست!

ذهن مثل یک خاکی می مونه که هر بذری چه خوب و چه بد رو پرورش می ده یه مثالی که میشه زد این هست که ما باغبان هستیم و در طول روز در حال بذرافشانی (افکار) در ذهن فکری خود هستیم و این کار باغبان هست که میخواد چه بذر هایی یا همون افکاری رو پرورش بده پس همه چیز بر می گرده به خودمون به خاطر همینه که:

  • چرا یک فرد غمگین هست و یکی خوشحال
  • چرا فردی ترسو  و نگران و یکی سرشار از اطمینان
  • چرا یکی موفقه و دیگری ناموفق

و این یک مهارت هست که می خواهید چه افکاری رو در ذهنتون بکارید و خبر خوب این هست که میشه این مهارتها رو با تمرین یاد گرفت.

ذهن همه چیزه کافیه شما روی افکاری سرمایه گذاری کنید که درست هست و  واقعا می خواهید بهش برسید فرقی نمی کنه که چه چیزی میخواید مثلا کسی میخواد هر روز ورزش کنه ، یا یکی میخواد پدر خوبی برای بچه خودش باشه، یا یکی میخواد در زمینه شغلی خودش بهترین باشه یا هر چیز دیگری که فکرش را می کنید البته خوبیه ذهن همینه که روی هر چی که بخواهید می تونید بذرهای فکریتون رو بکارید.

ما در اینجا از ۲ قابلیت مهم ذهن استفاده می کنیم:

۱- ذهن دقیق و موشکافانه به کلمات اهمیت می دهد.

۲- ذهن قادر هست افکار رو به تصویر در بیاره.

حالا ترکیب این ۲ قابلیت یک فرمول قوی رو ایجاد می کنه که برای تثبیت و پافشاری ذهن بر موندن افکار در ذهنش هست اگر یادتون باشه وقتیکه ما میخواستیم یک جمله یا یک قسمت از درسمون رو خوب یاد بگیریم چیکار می کردیم برای خودمون در ذهنمون به تصویر می کشیدیم  و این برای یادسپاری درس خیلی کمک می کرد و باعث می شد که درس خیلی خوب در ذهنهامون جا بگیره ذهن به صورت خودکار از این ترکیب قوی برای افکار ما استفاده می کنه.

حالا یک مثال عملی می زنم که برای همتون صد در صد پیش اومده تا به حال به خودتون گفتید که نباید اون مساله رو فراموش کنید و بعد میری و فراموش می کنی! ببینید ذهن خیلی دقیق و موشکافانه به کلمات اهمیت می ده <<به هر چیزی فکر کنی ، به سمت آن کشیده می شوی>> حتی داری به چیزی فکر می کنی که نمی خواهی ، به سمت آن کشیده شوی! دلیلش این است که ذهنت به آن نزدیک می شود و از آن دور نمی شود این یک مثال پیش افتاده ای بود که شاید زیاد اهمیتی به بد یا خوب بودن آن نمی دهید ولی در بذر هایی که در ذهنتون می کارید به خوب و بد بودن آن توجه کنید ببینید که ذهنتون چطور به کلمات دقیق می شود و تصویر سازی می کند.

 

چطور مثال بالا در ذهن عمل کرد؟

توجه کنید به ذهن چه چیزی گفتید : نباید اون مساله رو فراموش کنم

کاربرد ۲ قابلیت ذهن: ما کلمه فراموش کردن رو بکار بردیم و ذهن تصویری از فراموشی رو برای خودش به تصویر کشید به طوری که ذهن نمی تونست از فراموش کردن آن دور شود بلکه به فراموشی کمک می کرد

ذهن دقیق و موشکافانه به کلمات اهمیت می دهد + ذهن قادر هست افکار رو به تصویر در بیارورد

نباید اون مساله رو فراموش کنم + تصویر فراموشی

از این به بعد از جملات مثبت استفاده کنید و در این راستا تمرین کنید تا ذهنتون براتون به واقعیت تبدیل کنه زمانهایی هست که ذهن گرایش به گفتن جملات منفی دارد اشکالی نیست زود اون جمله منفی رو به مثبت تبدیل کن به سمت مثبت فکر کردن بروید در این زمینه احساس راحتی کنید راحت باشید که ذهن کار خودش رو بلده