چگونه می توانیم تغییر کنیم

چگونه می توانیم تغییر کنیم

تغییر چیزی است مثل تغییر رفتار،نگرش،محصول ، نوعی از خدمات یا نحوه ی تعاملشان با شما.تغییر کردن کاری پرهیجان و لذت بخش است فرآیند تغییر اینگونه آغاز می شود از افراد می خواهیم وضعیت موجود را زیر سوال ببرند و فرآیند تغییر را در ذهن آن ها عملا پیاده می کنیم این فرآیند را هیجان انگیز خواهید یافت.

رسیدن به تغییرات کوتاه مدت گفتن بله یا نه از نیل به تغییرات دائمی بسیار آسان تر است. شما هر هفته به یک خواربارفروشی می روید ، همیشه به یک ایستگاه بنزین می روید ، همیشه به مسجدی می روید ،خب متوجه منظورم شدی ! شما هر روز کارهایی مشابه انجام می دهید و هیچ ایرادی ندارد.در حقیقت پایداری این اعمال می تواند مثبت نیز باشد متاسفانه برخی رفتارای دیگران برعکس خواسته های ماست.اینجاست که نفوذ و ترغیب وارد عمل می شوند.برخی سیگار می کشند ، برخی مواد مخدر مصرف می کنند،کودکانشان را کتک می زنند ، دزدی می کنند ، پرخوری می کند،با آدم های لاابالی معاشرت می کنند رفتارهای خودتخریبی دارند ، به زندگی دلخواهشان نمی رسند و شکست می خورند مردم در سراسر دنیا بر این عقیده اند که چنین رفتارهایی باید تغییر کند. البته،اتفاق نظر و عملی کردن این عقیده ، اغلب به واقعیت تبدیل نمی شود مثلا حتی وقتی افراد تصمیم به تغییر می گیرند متاسفانه گاهی تغییر بسیار دشوار می شود و شکست می خورند.

شما فکر می کنید اگر کسی بخواهد تغییر کند،کاری ساده پیش رو دارد درست است؟البته اصلا هم اینطور نیست. چرا؟

بسیار ساده است مغز شما شاهراه های عصبی بسیار زیادی دارد که سلولهای بسیار زیادی را به هم وصل می کند. این شاهراه ها با فعالیت های روزانه ی شما و وقتی کارهای مختلفی را انجام می دهید ، شروع به کار می کنند.شما فکر پیاده روی را می کنید و در مسیر همیشگی پیاده روی می کنید ذهن شما کاملا به رفتارهای قبلی تان مرتبط است تا دقیقا همان کاری را انجام دهد که قبلا انجام می داده است. این ارتباط ها به ندرت تغییر می کنند ، مگر در شرایطی که از شبکه شاهراهی استفاده نشود. به هر حال ، ارتباط های تازه از طریق تکرار رفتارها و افکار جدید به وجود می آیند که نتایجی مبهم را نسبت به رفتارهای واقعی در پی خواهند داشت.برای مثال به طور عمدی هر روز و طی چند هفته پیاده روی در مسیرهای متفاوت ، ایجاد تغییر در رنامه ی غذایی و بروز رفتارهای متفاوت باعث ایجاد شاهراهایی تازه می شود.

۲۱ روز طول می کشد تا عادت و رفتاری تازه در فرد شکل بگیرد، ولی الان مشخص شده است که اگر رفتاری پنج روز تکرار شود ، در شخصیت فرد جای می گیرد .(یعنی مسیر عصبی تازه ای در ذهن فرد ایجاد می شود.) متاسفانه ایجاد عادتی جدید به ندرت عادات قبلی را از ذهن پاک می کند،یعنی انتخاب ها همیشه در تصمیم های روزمره و تغییر تاثیر خواهند داشت؛ اگر چه یک شاهراه جدیدی هم ایجاد شده باشد از فردی بخواهیم امروز غذای حاضری نخوردامری است آسان اما واداشتن او برای نخوردن غذاهای حاضری برای تمام عمر امری کاملا متفاوت است.با به خاطر سپردن این مطلب متوجه خواهیم شد دلیلی وجود ندارد که فرض کنیم از امروز به بعد افراد تشویق می شوند تا رفتار مطلوب جدیدی را بدون توجه به ماهیت آن انجام بدهندبرگشت به شاهراه عصبی پر تردد و قدرتمند مغز (که الزاما در دنیای بیرونی شما خود را بروز می دهند)نه تنها ممکن بلکه محتمل است بنابراین فردی که می خواهد سیگار نکشد ، غذاهای خوب بخورد یا هر رفتار دیگری را تغییر بدهد احتمالا بدون وجود انگیزه این کار را انجام نمی دهد،مگر اینکه آگاهانه و به طور عمدی ماه ها رفتاری را تکرار کند تا زمانی که بتواند با رفتار قبلی خود به رقابت بپردازد و به احتمال زیاد رفتاری را جایگزین آن کند.

 

وضعیت موجود فقط به همین دلیل وضعیت موجود است که مسیری آشناست و کمترین مقاومت را دارد. برای همین است که مغز قاطعانه به همه نه می گوید ؛ مگر به آسانترین خواسته ها یا رفتارها

فرد برای شروع باید حداکثر تلاشش را به کار گیرد ؛ چون قرار است شاهراهی جدید در مغز ایجاد شود . زمانیکه شاهراه شکل می گیرد استفاده منظم آن را تقویت و استفاده ی مجدد پایدارش می کند.